2012. március 20., kedd

F1 M1

Rövid és tömör a cím. Mint tudjuk, a Forma 1 végre vissza-átköltözött a Magyar Televízióra és mostantól a "királyi" tévé adja majd a futamokat. De nem is ez a lényeg.
A lényeg az, hogy mindezt végre FullHD-ban, élvezhető minőségben. 2012. március 18-áig kellett arra várni, hogy az a program, aminél ugyebár a látvány a fő attrakció, végre normális minőségben legyen élvezhető kis hazánkban is.
Ezért cserébe még azt is elnézzük az M1-nek, hogy a verseny elején elment a vonal és a verseny közben is egyszer. Majd belejöttök...
Egészen más érzés ugyanis full HD-ban végigaludni az egész versenyt, mint sima SD-ben volt :)

2012. március 18., vasárnap

Az adatzabáló

Röpke 2000 magyar forintba kerül külföldön, ha mobilinterneten keresztül szeretnénk legalább a leveleinket megkapni és esetleg néha-néha valamit megnézni a neten, vagy a Googla Maps-en. Naponta ennyiért adja a Té a 100 MiB adatforgalmat megengedő SurfM csomagját.
Az persze egy másik történet, hogy milyen nehézkes az egész folyamat, amivel külföldön hozzájuthatunk ehhez a csomaghoz, de erről majd ha hazaértem hosszabban is írok.
Most a reptéri buszon ülök és van időm pár gondolatot írni az adatzabálásról. Arról az adatzabálásról, ami odahaza fel sem tűnik, idekinn viszont fájdalmas.
Android bug, vagy fícsör...
Szóval az ember előfizet nagy nehezen egy adatrooming csomagra, majd nagyjából délben jön az sms, hogy a 80%-át le is használta. Pár perc múlva jön az sms, hogy az egészet.
Első nap nem is gyanús, mert hát elég sok képet küldözget az ember. Aztán este megnézzük és azt látjuk, hogy összesen 5-6 kép ment fel a G+ oldalunkra a barátoknak. Akkor hová tűnt el a 100 MiB? 1 kép 1/2 mega, azaz nagyjából 200-at kellene elbírnia a csomagnak. A GMaps sem eszik túl sokat. Szóval valami gyanús...
Aztán ha szerencsénk van, valamelyik rendszer tweak progi felvilágosít minket. Esetemben a ZDBox jelzett a második nap, hogy az OfficeSuite áthelyezhető az SD kártyára.
A ZDBox pedig csak akkor szól ilyet, ha a szoftver frissült...
Azaz, kedves barátaim a rohadék Market, vagy mostmár a rohadék Play simán befrissíti adatroamingon is azokat a szoftvereket, amiket automatikus frissítésre engedélyeztünk odahaza.
Tudom, tudom...
Én vagyok a hülye, amiért automatikus frissítésre engedélyeztem bármit is.
De hát olyan kényelmes...
Odahaza.
Külföldön viszont zabálja az adatot.
Szó, vat ken ví dú?
Először is, indulás előtt frissítünk mindent. Aztán a szállodában, wifin minden este frissítünk mindent. Ezzel minimálisra csökkentjük a napközben beeső extra adatroamingzabáló frissítések esélyét.
Aki biztosra akar menni, az meg vegye ki az összes szoftver mellől a pipát az automatikus frissítésnél...

2012. március 8., csütörtök

Egy fiókelvesztés és megtalálás utóélete

Na, kezd bennem leülepedni a dolog, úgyhogy megpróbálom összefoglalni, hogy miként is éltem meg azt az egy hetet, amíg Google nélkül voltam. Sokan mondták, hogy fogjam fel úgy, mint egy nyaralást, egy kalandot. Ha nem lenne ennyire az életem része a Google és annak vagy 15 szolgáltatása, biztosan sikerült is volna. Ha nem lennék ráutalva minden másodpercben. Így viszont úgy éreztem, hogy rám omlott a birodalmam. 

Nos, a legidegesítőbb a telefonom szemétkedése volt. A hibás jelszó miatt ugyanis folyamatosan ott virított egy kis háromszög, benne egy felkiáltó jellel. Ahányszor megláttam, mindig töröltem, de pár perc múlva újra megjelent. Így gyakorlatilag ahányszor a képernyőre néztem, mindig felhúztam magamat. Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, de én nem bírom elviselni a legkisebb hibát sem. Semmiben. Ha az autómon valami nem működik, akkor én azonnal megcsináltatom. Nálam nincs zörgés, kattogás, kiégett izzó. Nem bírom elviselni, fizikailag fáj. A bringámon sincs lötyögő, zörgő alkatrész. A számítógépem sem zöröghet, nem írhat ki hiba üzeneteket, azt nekem az észlelés után azonnal ki kell javítanom. De még az iroda székem sem nyikoroghat, az ajtó zsanérja sem. Ha tudom, addig nincs nyugtom, amíg meg nem javítom. Mániás vagyok? Lehet. Így aztán nem a Google hibája, hogy folyamatos stresszt okozott ez a rohadt kis háromszög az értesítési sorban.

Azt is mondják, hogy van egy új betegség a NoMoFóbia, magyarítva a mobil nélkül maradási félelem. Nos, nekem ez megvan, nem bírnék eltölteni egy percet sem mobil nélkül. Csupasznak érzem magamat. És ehhez csatlakozik nálam egy amolyan NoOnFóbia, azaz az online kapcsolat nélkül maradástól való rettegés. Ez volt a legrosszabb. Olyan volt, mintha visszamennék négy évet az időben. A Google push nélkül az e-mailjeim csak késéssel jöttek meg. Amit a legjobban gyűlöltem, hogy az összes fiókomat megint úgy kellett végigvadászni, ha egy e-mailem érkezett. Hogy melyikbe is. 
És jaj de utálom, amikor egy spam betalál.  Mert ha működik a Google, az már az átirányított fiókjaimat is szűri, így ami ott nem akad el, az a Gmailre biztosan nem fog megjönni. Most meg? Újra a sok rohadt, kéretlen szemét. Ráadásul a levelek ellenőrzését a lehető leggyakoribb, 5 percenkéntire állítva is úgy éreztem, hogy megállt az idő. Hogy le vagyok maradva. Azt nem tudom, emberek hogyan tudnak úgy élni, hogy csak akkor kapják meg a levelet, amikor a kliens leszedi és nem azonnal. Nekem ez olyan, mintha az SMS csak fél óra múlva jönne meg. Az egy hét alatt abból, hogy az e-maileket "késve" kaptam meg, számos kellemetlenségem származott, mert a környezetem megszokta már azt, hogy nekem e-mailt írni olyan, mintha SMS-t írnának. Azonnal válaszolok, azonnal cselekszem. Most meg nem...

A virtuális baráti társaságom is megsínylette a leállásomat, mert a G+ szolgáltatásban 147 emberrel tartom a kapcsolatot. Ők mind olyanok, akiket erős szűrőn át engedtem csak be a magánéletembe és akiket kedvelek, és élvezem a társaságukat. Olyan ez, mintha az ember kedvenc kocsmája bezárna egy hétre. Illetve mintha az embert a kedvenc kocsmájából kizárnák egy hétre és a többiek az ablakon keresztül meg mesélnék, mekkora bulik vannak odabenn, miközben én meg kimaradok. Azt vettem észre, hogy a G+ igencsak a mindennapi életem részévé vált és sokkal jobban szeretem, mint a Facebookot. Itt válogatott társaság van, a társalgás is sokkal inkább olyan témákról zajlik, amiket élvezek. És nem mellesleg a G+ sokkal jobban kezelhető mobilról is, mert a kliense szinte tökéletes, szemben a Facebook szánalmas, lassú, döcögős kliensével.
Azt tudtam egyébként csinálni, hogy létrehoztam egy másik felhasználói nevet magamnak, amire a telefonommal beléptem és az elérhetetlen felhasználói profilomhoz tartozó barátaimat meghívogattam ehhez a profilhoz is. Legtöbben hamar elfogadtak ott is, de páran szerintem nem értették, hogy egy ugyanolyan felhasználói névvel, profilképpel rendelkező fazon miért hívogatja őket újra be körökbe, amikor már egyszer elfogadták. Úgyhogy az ismerőseim felével tudtam csak tartani a kapcsolatot a G+-on, a többiek nem tudtak rólam semmit.

Mostanában elég sokat videózom, és az elkészült filmeket töltöm fel a YouTube csatornámba. Na, ebből is kiestem, mert ugye a YouTube fiókomhoz sem fértem hozzá. Igaz, az új felhasználói nevemhez tartozó fiókba közben töltögettem fel videókat, de páran (30-an) követnek a régi YouTube-on is, ők nem értették szerintem, hogy eddig naponta  nagyjából egy videót feltettem, most hirtelen meg egy hete egyet sem. És hiába írtak hozzászólásokat a videóimhoz, azokról nem kaptam értesítést és nem tudtam reagálni. Pedig szoktam. A blognál pedig - legyen az szöveges vagy videoblog - a legfontosabb szabály a folytonosság. Ha azt akarod, hogy sokan kövessenek, rendszeresen kell posztolnod. Így egy egyhetes kiesés szépen visszavetheti - és vissza is vetette - a nézettségemet. Persze nagyon örülök, hogy újra megvan minden videóm, amelyekből 90 publikus és összesen nemsokára átlépem a 200 000 megtekintést. Ez egy magán csatornától nem is olyan rossz szerintem.
Kicsesztem a blogspotos blogjaimmal is. Ott 7 blogban eddig 208 (ezzel együtt 209) bejegyzésem van. Ezeket pár hete költöztettem át (4 napig másolgattam HTML kódban a régi írásokat) a Blogterről, ahol volt már egy megszokott olvasói táborom, akik szépen lassan kezdtek rám találni itt is. Ennek is odavágott a kiesés, mert a nagy nehezen idetévedők halott blogokat találtak. 
Sem a http://techsitt.blogspot.com/ ,
sem a  http://belegondoltam.blogspot.com/ ,
sem a http://csodabringa.blogspot.com/ ,
nem pörgött úgy, ahogy szokott, nem beszélve a kevésbé bejáratott blogjaimról.
http://hazugreklam.blogspot.com/ reklámszapulós blogom teljesen kihalt, a nemrég indított modellhelikopteres blogom a http://helikoptermodell.blogspot.com/ szintúgy. Az utóbbival kezdhetem előröl az építkezést. Persze élvezem, úgyhogy nem lesz nagy munka.
Ami a legszebb, hogy ezt a mizériát sem tudtam megírni, úgyhogy ideiglenesen az Origó által támogatott és üzemeltetett blog.hu-n írogattam. Csak a http://techshit.blog.hu/ címen a Tecshit blogomat volt erőm görgetni. Erről egyébként pont a fiók elvesztésének kálváriáját átvette az egyik gyorsan fejlődő és fiatalos lap, a Wikitech is. Itt olvashatod: 
http://www.wikitech.hu/www/2012/03/06/az-on-google-fiokja-mostantol-nem-elerheto/ 
Csak nekik köszönhető, hogy ezt a bejegyzést sokan meglelték és talán tanulságokat is levontak belőle. Ha mást nem, talán annyit mindenképpen, hogy ne engedjük elveszni azt, ami nekünk fontos. Ez számomra is a legnagyobb tanulság.

Most, higgadt fejjel egyébként másképp látom a dolgokat.
Az egyik megvilágosodásom az, hogy egy védelem nem védelem. A jelszavad lehet bármilyen erős, nem véd meg. Nem mondom meg, mi volt a jelszavam, de egy hasonlóan erőset hadd írjak most le ide és döntsd el Te, kedves olvasó, hogy szerinted megfejthető-e.


Íme: DvrdkrlyNglkrlyLpttfklvn06391290 


Megfejthető? Rám utal? Szerintem nem. Mégsem védett meg, így a legfontosabb egy bombabiztos jelszó visszaállítási módszer, amire a Google ad is több lehetőséget. Csak én hülye nem éltem velük. Azt gondoltam, hogy a telefonszámomat nem adom meg nekik (SMS-es ellenőrző kód küldésére), mert azzal majd biztosan visszaélnek. Gondoltam én ezt úgy, hogy közben a telefonom a call logot, azaz a hívás listákat szinkronizálja a Gmail fiókommal, úgyhogy ha akarják, azt is látják, kivel, mikor, mennyit beszéltem. Akkor miért is titkolom a telefonszámomat és fosztom meg magamat a hozzáférésemtől egy hétre? Amikor hiba esetén 30 másodperc alatt az SMS-es kóddal visszaállítható a jelszó meg a fiók? A válasz: balfasz vagyok. Illetve voltam (remélem, múlt idő).

Aztán a kettős beléptetés kihagyása. Azt gondoltam, hogy szívás és majd mindig lehet kódokat megadogatni. Miközben ez nem igaz. A használat elején elkövetett néhány bénázáson kívül semmi kellemetlenségem nincs azóta sem, viszont hiába lesi meg bárki a jelszavamat, nem megy vele semmire. És ez a történtek fényében nagyon nagy nyugalommal tölt el.

Most az alkalmazásfüggő jelszavakat is beizzítottam, mert az mindig félelemmel töltött el, hogy a telefonomra feltelepített szoftverek mindenféle idegeneknek, számomra követhetetlen módon küldözgetnek adatokat. De legjobban az idegesített, hogy akár a fiókomhoz tartozó jelszó is kiolvasható belőlük, hiszen többjük a Google fiókomat használja a működéséhez és ezért meg kell engedni neki, hogy turkáljon benne. Ez meg csak jelszó ismeretében lehetséges. Illetve volt lehetséges. Mert mostantól minden alkalmazásnak saját jelszava van, így legalább az kizárható, hogy egy malware elszedje tőlem a fiókomat, vagy mondjuk megváltoztassa a jelszavamat és ne férjek hozzá, Nem vagyok egyébként meggyőződve arról, hogy nem ez történt valójában...

Így lenyugodva a Google-t nem hibáztatom, de pár dologban azért neheztelek rájuk. 


A legnagyobb hibája ennek a jelszó visszaszerzési rendszernek az, hogy átláthatatlan. Ha ismersz, tudod rólam, hogy viszonylag értelmes ember vagyok (ha nem ismersz, akkor meg hidd el nekem), és mégis, a "segédletet" olvasgatva többször vissza kellett ugorjak, hogy what the fuck did I just read? :) Azaz most mi a lópikulát is olvastam? A magyarázat ugyanis követhetetlen, túl hosszú, lényegtelen hülyeségeket tartalmaz, a szövegezése pedig akadémikus. Egy ilyen magyarázó oldalt úgy kellene megalkotni, hogy BÁRKI megérthesse. Főleg azért, mert az ember felzaklatott állapotban ráadásul sokkal inkább hajlamos kapkodni, félreérteni dolgokat.

És azért is neheztelek, mert nem tartották a határidőket. Azt ígérték ugyanis, hogy 3-5 napon belül felveszik velem a kapcsolatot és ez soha nem történt meg. A mai napig sem. Azt sem tudtam egy hétig, hogy egyáltalán beérkezett-e a visszaigénylő formula. Ezt most is onnan tudom csak, hogy a jelszó visszaállító oldalon egy olyan e-mail cím szerepel, amelyet ebben a formulában adtam meg először. Azaz vették a kérelmemet, el is bírálták, csak nem szóltak hogy "Okés minden, hülye gyerek. Menj és ott vár a fiókod!"
Kivártam 5 munkanapot (azaz egy hetet) és csak ekkor próbálkoztam újra. Ekkor meg viszont nagyjából 10 másodperc alatt hozzáfértem a fiókhoz. Azaz lehet, hogy egy heti idegeskedést spóroltam volna meg, ha előbb merek próbálkozni. De mondd meg nekem őszintén: Te mernél? Mernéd kockáztatni, hogy valamit bekavarsz és tényleg örökre elvesztesz mindent? Én nem mertem.

És azért is neheztelek a Google-re, mert nincs egy emberi hang egy vonal végén - akár angolul is - akivel az ember beszélhetne. Aki legalább végigvezetne a folyamaton, hogy mindent jól csináltam-e. Nem kérem én, hogy fényképek meg személyi igazolvány beszkennelése alapján adják vissza a fiókomat. Én csak annyit kérek, hogy legyen valaki - akár pénzért cserébe - aki segít, ha baj van. Aki keni-vágja a folyamatot és utána tud nézni, jól csináltam-e mindent.

És sajnos nem kicsit rettegek attól, hogy ez a világ jön. Hogy a nem is olyan távoli jövőben ez lesz a módi. Automatákra bízni emberek sorsát. Egyelőre csak a digitális életeket, de majd egyszer a valós életet is.

Abban pedig meg vagyok győződve, hogy az én jelszavam visszaállításának folyamatában
EGYETLEN EMBER  (HOMO SAPIENS) SEM VETT RÉSZT. 
Az egészet gépek intézték algoritmusok alapján. Elbírálták, hogy a megadott válaszaim mennyire egyeznek az adatbázisban szereplő adatokkal és úgy döntöttek, hogy mivel 66,1 %-ban jó válaszokat adtam, visszakaphatom a fiókomat. De mi lett volna, ha csak 59,9%-ban adtam volna jó válaszokat? Mit csináltam volna akkor? Kinél reklamálhattam volna?

Segítek: senkinél.

Aztán azért is neheztelek, hogy egy FIZETŐS szolgáltatás használójaként nincs jogom semmihez. Én nem ingyen használom a Google szolgáltatásait. Éves díjat fizetek az adattárolásért és -megnéztem ma - 130 USD-ért, azaz mai árfolyamon 30.000,- HUF-ért vannak szoftverek telepítve a jelenlegi telefonomon, (ide kattintva leellenőrizheted), és még ugyanennyiért vásároltam szoftvereket, mondván: később jók lesznek valamire. Ezekhez ugyanúgy nem fértem hozzá. 


A Checkout meg? A bankkártyámat sem tudtam volna kitörölni a Google Checkout-ból, mert nem fértem hozzá ahhoz sem. És mivel egy bankkártyát csak egy profilhoz fogadnak el, cserélhettem volna le, ha egy új profillal szerettem volna fizetni. Meg persze azért is, hogy nehogy valaki visszaéljen vele. 


A feltöltött fényképeimet sem tudtam volna törölni, ahogyan a nem publikus családi videókat sem. És ennek ügyében sem reklamálhattam volna senkinél.

Magyarországon (is) vagyunk jópáran, akik igényelnénk némi törődést. Még akár órabérben is. Elhihetitek nekem, hogy ha február 29-én, a fiók elvesztése után valaki azt mondja nekem, hogy 20.000,- HUF-ért kettő percen belül visszaadja a fiókomat, már fizetem is ki. Ha valaki azt mondja, hogy megkezdett óránként 10.000,- HUF-ért csak segít végigmenni a jelszó visszaigénylés folyamatán, dalolva fizettem volna ki.

Nem éri meg a Google-nek ez? Adja ki nekem! Egy hét alatt felállítok erre egy irodát és szarrá keressük magunkat. Azonnal tudnék adni munkát 100 embernek csak itt, a magyar nyelvterületen és ahogy pörög felfelé az Androidot használók száma, bombabiztosan felfejlődne ez a biznisz többszörösére is. Akár abban a formában is megcsinálnám, hogy 20% az enyém, 80% a Google-é.

Úgyhogy kedves Google, ha valaki olvassa ezt a bejegyzést, a telefonszámom ismert, ha megkapom a jogosultságokat, holnap kezdenénk is a kollégáimmal. ;)

Félretéve a viccet azért ezeknek a dolgoknak vannak ám adatvédelmi és fogyasztóvédelmi vonatkozásai is, amiket a Google helyében én inkább megelőznék. Mármint a bírságokat és pereket. Nem azért, mert a Google nem tudná kifizetni, csupán azért, mert szerintem olcsóbb a megelőzés. És persze azért, mert vannak olyan vonatkozásai, amiket nehéz forintosítani és ilyen például a fogyasztó bizalma.

Az én bizalmam - annak ellenére, hogy a történet pozitívan zárul - például soha nem lesz már olyan, mint volt 2012. február 29-én, 08.50 perckor, a fiókom elvesztése előtti percekben.

A végére egy kis pozitív felhang, ha már eddig elolvastátok:
Nagyon köszönöm Nektek, BARÁTAIM, hogy támogattatok, nyugtatgattatok, megértettetek, elviseltetek és segítettetek, vagy legalább segíteni próbáltatok! Remélem hasonló ügyben soha nem szorultok a segítségemre, de ha mégis, írjatok egy levelet és ha tudok, segítek én is.

2012. március 7., szerda

Eltörölték a térképről...

2010. október 04-én volt az iszapömlés. Kolontáron és pár perccel később Devecserben ezrek élete munkája vált semmivé. A történet ismerős, én magam is sokat írtam róla.
A mai döbbenetem, így 16 hónap múltán az, hogy mennyiben érintette ez a devecseri térképet. Nos, egy képet beszúrok, amelyet az éppen a napokban frissült Naviguide Hungary autóstérképből mentettem ki és amelyre berajzoltam az eltörölt utcákat. Íme:

Nem nagyon kell részleteznem, ugye? Ezek az utcák már nincsenek. Helyükön "park" van, amely valójában egy, az iszaptól megtisztított terület, ahol majd talán évek múlva lesz némi növényzet is. A térképszerkesztők ezt a változást nem vezették még le, gondolom az átmenet miatt, azaz ha valaki még a régi címeket keresi, az találja meg. Azért a Füzes utcába, vagy a Patak utcába ne nagyon akarjunk útvonalat terveztetni manapság, mert ezek az utcák már nincsenek. Ezen a területen csupán egyetlen utca maradt, mégpedig a volt Szent Imre utca, amely az iszapparkon keresztül vezet ki a vasútállomásra. Most utcának nem is nagyon lehetne nevezni, mert házak nincsenek benne. Egy részben elkészült aszfaltcsík, ami átszeli a holdbéli tájat, de csak a folyóig, mert ott elfogyott a lendület.
Természetesen vannak pozitív események is, így például a felépült új településrész, amelyet viszont az új térkép helyesen közöl. Íme:


Nem tudom, hogy Magyarország történetében volt-e valaha ilyen mértékű térkép-átrajzolás, de nem hinném. Ehhez képest nagyon jól lekövették, amihez gratulálni lehet csak. Aki tehát el akar találni az új településrészre, annak mostantól nincs más dolga, minthogy beadja a GPS-nek az új címeket, például a Devecser, Attila Király utcát.
(Arra azért kíváncsi leszek, hogy a konkurencia térképén mikor jelennek ezek az utcák meg...)

Visszakaptam

Nos, megtörtént a csoda.
1 hét után visszakaptam a Google hozzáférésemet és ezzel együtt a digitális életemet.
Mintha egy mázsás kő gördült volna le a szívemről, az első pár percben el sem mertem hinni.
Ilyen volt, amikor őrülten örültem...
És ráadásul valami számomra érthetetlen módon.
Ugyanis semmi extrát nem kérdezett, csak megkérdezte a másodlagos e-mail címemet, aztán kérte, hogy adjam meg az új jelszavamat.
Dehát ezt már egy héttel ezelőtt is megkérdezhette volna.
Mindegy, ha alpári akarnék lenni, azt írnám, hogy leszarom.
Az a lényeg, hogy megvan.
Természetesen az első lépés az volt, hogy beállítottam a telefonszámomat az SMS-es visszaállításhoz és aktiváltam a kettős beléptetést is.
Remélem mostantól biztonságban vagyok és ilyen rémálom soha többet nem történik meg velem.

Polarizált szemüveg

Gondoltam, vásárolok magamnak egy napszemüveget bringázáshoz. Olyat, amelyik nem túlságosan sötétít, bírja az ütődést és úgy símul az arcomhoz, hogy mellette a szél és a bogarak ne férjenek be. Mindenképpen egy fekete, egyszínű, lehetőleg matt kerettel rendelkező modellt szerettem volna.
Nem volt egyszerű dolgom, mert az elvárásaimnak egyetlen bringás boltban sem találtam megfelelő szemüveget. Így aztán nem is ott vettem meg, hanem egy kutya közönséges optikusnál. Persze ott sem volt egyszerű, mert összesen kettő szemüveg felelt meg a kívánalmaknak, ebből az egyik harminc ezrest kóstált. Nem írom ki a nevét, de O-val kezdődik és nagyon hasonlatos  a hangzása az ókuláréhoz. :)
Harminc ezrest akkor sem adnék egy szemüvegért, ha az lenne az egyetlen a világon. Úgyhogy maradt a másik, persze ez sem volt olcsó. 9 darab ezrest kértek el érte és kérdésemre az eladó azt mondta, hogy azért, mert ez polarizált. Tetszett, más nem volt, megvettem.
Bringáztam is vele egy ideje, amikor egy nagyon érdekes jelenségre lettem figyelmes. Illetve egy idő után vettem csak észre. Belátok az autók belsejébe, nincs tükröződés a szélvédőn. Aztán ami még durvább, hogy egy tó mellett eltekerve szintén nem láttam tükröződéseket a vízfelületen, ehelyett láttam a part menti köveket, halakat.
Egészen Superman-nek éreztem magamat ezzel a különleges képességgel. Persze a hatalom felelősséggel jár... :) Az mindenképpen kényelmes dolog volt, hogy láttam, az autó vezetője rám néz-e, vagy másfelé mélázik éppen. Ez ám a trueway a bringázásnál.
Közben innen-onnan vásároltam az interneten dolgokat, így például egy quartz-órát, mégpedig olyat, amilyen kölök koromban volt, a nyolcvanas évek közepén. De nem ez a lényeg. Arra lettem figyelmes, hogy a szemüvegben nem látom az időt. A képernyő fekete, nincsenek rajta számok. Elsőre nem esett le miért.
Aztán a minap megérkezett a rég várt akció kamerám, amit ide-oda lehet szerelgetni a biciklin és klafa felvételeket lehet vele készíteni. Na, ezen nincs színes kijelző, a funkciókat csupán egy előlapi, quartz kijelző mutatja. És ezzel volt a második meglepetésem. Ahogy elkezdtem ugyanis használni a kamerát, arra lettem figyelmes, hogy a kijelző sarkán foltok jelennek meg, mintha megnyomódott volna. Nem szép látvány. Gondoltam, nem bírja a hideget, de a kezelési útmutatóban erre semmilyen utalás nem volt, a gyártó weboldalán meg vagy 500 síelős videó van fenn. Úgyhogy bírnia kell a hideget, vagy hibás. Éppen azon voltam, hogy visszaviszem a boltba, amikor egyszer véletlenül szemüveg nélkül néztem meg, és lám, a benyomódásnak semmi jele. Feltettem a szemüveget, ott van. Levettem, nincs ott.
Amolyan homlokracsapós felismerés volt, hogy a kijelző "hibáját" is a polarizált szemüveg okozza. Azért nem láttam az óra számlapot sem, mert az is ugyanígy, a beérkező fényt polarizálva veti vissza, amit meg a szemüveg kiszűr. Pont.
Persze ezt soha senki, sehol nem említette, így gondoltam, mint érdekességet, leírom Nektek. Hogy Ti ne morfondírozzatok rajta heteket és találjatok legalább magyar nyelven valami kis magyarázatot. (Angolul ugyebár csak angolázatok vannak...)
És persze mielőtt polarizált szemüveget vásárolnál autóvezetéshez, kérlek vedd számításba, hogy ha a kocsidban valahol quartz kijelző van, azt nem fogod tudni leolvasni vele.

Utazunk, vagy nem?

Írtam ugyebár, hogy nem férek hozzá a Google fiókomhoz. Ez még mai is így van. A visszaigénylő lap elküldése óta 7 nap telt el. Illetve 20 perc múlva lesz hét napja.
Nos, ahogy vártam, szépen jönnek elő a további szívások ezzel kapcsolatban.
A mai szívás, hogy a booking.com-mal foglaltunk szálást magunknak a jövő hétre. De mivel a booking.com is a gmailes e-mail címemre küldte a foglalást visszaigazoló e-mailt, ehhez sem férek hozzá.
Úgyhogy booking.com ide, ingyenes szállásfoglalás oda, most telefonálhattam Stockholmba, hogy megvannak-e a szobák.
Ahogy magamat ismerem, ha nem telefonáltam volna, a szálodában derült volna ki, hogy nincsenek meg. Amikor megvolt a visszaigazoló e-mail, akkor természetesen soha nem kellett, a világ különböző pontjain foglaltam így szállást. Mindig rendben volt. Majd most, amikor nem tudom magamat igazolni, majd most lenne vele a gond.
De nincs. Igaz megint belekerült egy ezresembe felhívni Stockholmot és kivárni, amíg a kedves hölgy kikeresi a számítógépből a foglalást. De legalább megvannak a szobák.
Úgyhogy köszönöm Google, mára is megvolt az élmény...

2012. március 6., kedd

Elveszett emlékek

Nem vagyok felelőtlen ember, mentegetek folyamatosan. Redundanciára is törekszem, azaz egy mentés nem mentés. És ez így van főként azoknál a dolgoknál, amiket nagyon nem szeretnék elveszíteni.
A családi fényképek hol vannak jó helyen? Ebben a digitális világban? Hívassam elő papírra és tegyem el a fiókba? És a családi videók? Amiken a gyerek az első lépéseket teszi? Amin megcsókoljuk egymást? Ami a legjobb nyaraláson készült?
Ugye senki nem szeretné ezeket elveszíteni? Pedig el lehet.
Én magam azt gondoltam, hogy egyszer egy saját tárolóhelyen lesznek idehaza és a fontosabbakat feltolom a "felhőbe". A saját vinyó egy NAS, azaz egy hálózati vinyó. Ezek üzemelése viszonylag biztonságos, és részben tolerálják a hardveres hibákat így ha egy merevlemez kiesik, az adatok visszanyerhetőek. Aszittem...
A történet lerövidítve annyi, hogy nem a megfelelő NAS-t választottam. Amit én választottam, abban kettő darab 1 TiB-os vinyó volt, amire elsőként az ember azt gondolná, hogy nagyon nagy tárhely. Amikor viszont az ember elkezd HD-ban videózni, hamar kiderül, hogy az a 2048 GiB nem túl sok. A családi fotók is egyre nagyobban, ahogy egyre több megapixelesek a fényképezőgépeink és a videók mérete meg többnyire már simán meghaladja a GiB-os nagyságrendet, szemben a pár évvel ezelőtti néhány száz MiB-tal. Így aztán eljő az a pillanat, hogy a tárhely szűkösnek bizonyul. Ha az embernek egy két HDD-s NAS-a van, az azt jelenti, hogy fizikailag kettő darab winchester van benne. Ezeket lehet használni tükrözéssel, ilyenkor az adatok mindkettőn rögzítésre kerülnek és ha az egyik kiesik, a másikról visszaállíthatóak. Annak az esélye, hogy mindkettő egyszerre tönkremegy, kicsi. Persze ez is előfordulhat, vagy lehet tűz, betörhetnek és elrabolják a tetszetős kis dobozkát. Ezért csinál az ember mentéseket a "felhőbe", azaz ezért használ online tárhelyeket. De ne szaladjunk ennyire előre.
Amikor viszont a 2x1TiB kevésnek bizonyul, az ember vesz egy nagy levegőt és kockáztat. Azaz megszünteti a tükrözést és a két vinyót összefűzve megduplázza a tárhelyet odahaza. Ilyenkor már nincs tükrözés, ha egy vinyó tönkremegy, a rajta lévő adatnak is annyi. Ha pedig az ember belehúz, akkor egy olyan szar NAS-t sikerül megvásárolnia, ami a mellé tett másik NAS-sal összeveszik, és soha többet nem indul újra. Na, ez történt velem először, úgy egy éve. Az Iomega NAS-om mellé akartam tenni egy másik Iomega NAS-t, de ez nem tetszett az Iomega storage managernek, és azóta sem az egyik, sem a másik NAS nem hajlandó elindulni. Próbálták nálam okosabbak és ügyesebbek is, reménytelen. Valószínűleg az egyik NAS ráfrissített a másikra, de nem megfelelő szoftverrel, így aztán kiakadt, mint a sezlonyrugó. A rajta tárolt zenéimet is bánom, de igazából a családi videók, fotók fájnak a legjobban. Adalék, hogy az Iomegának nincs magyarországi képviselete, úgyhogy küldhetném százezrekért ki Svájcba a készüléket, rajta az összes személyes adatommal. Vagy mehetnék profikhoz, akik megánként pár ezresér, azaz millió forintos nagyságrendért mentenék le a vinyók tartalmát. Ha millióim lennének... Hagyjuk!
Szerencsére duplikálok, így nem lehet baj. Gondoltam én.
A legfontosabb képeket feltöltöttem a Picasa webalbumokba, privát elérhetőséggel. Így csak én láthatom ezeket. A legfontosabb videókat feltöltöttem a YouTube-ra, privát elérhetőséggel, így csak én láthattam ezeket. A legfontosabb dokumentumokat pedig feltöltöttem a Google Docs-ba, privát elérhetőséggel, így csak én láthattam ezeket.
A múltidő jele a "t", láthattam. Merthogy ugyebár február 29-e 8.56 óra óta nem férek hozzá a saját fiókomhoz.
Így aztán az odahaza tárolt adatok nagy része elszállt a fos NAS hibája miatt, az online tartalmak nagy része meg valószínűleg elszállt a Google faszsága miatt. Valószínűleg, mert immáron 6 napja annyi választ sem kaptam, hogy visszaadják a hozzáférésemet, vagy nem.
Hiába tehát minden, duplikálás, előrelátás. Hányaveti emberek trehány munkája miatt oda minden.
Persze jó kérdés, hogy én hibáztam-e? Naná, hogy hibáztam. De annyit azért hadd jegyezzek meg, hogy saját magamat ismerem, a saját hibáim kiküszöbölésére tettem meg az óvintézkedéseket. Tudom ugyanis, hogy amilyen szerencsétlen vagyok, hiába mondja mindenki, hogy a NAS nem mehet úgy tönkre, hogy minden egyszerre: íme, mégis. És hiába mondják azt, hogy ha 16 karakterből, kis és nagybetűkből, számokból és rám nem utaló adatokból rakom össze a jelszavamat és elvileg nem lehet feltörni, de ha mégis, majd a jóságos Google visszaállítja: íme, fel lehet törni és nem állítja vissza. Vagy majd valamikor, amikor nagy magasságos úri kedve úgy tartja. És hiába, hogy egy giga vállalatról van szó, mégcsak reklamálni sem lehet, mert nincs ügyfél szolgálatuk, csak pár köcsög számítógép, amik vagy továbbították a visszaállatási kérelmemet, vagy nem.
Tehát ki vagyok szolgáltatva, az csinálnak a nekem fontos adatokkal, amit akarnak. 
Így aztán jelenleg azt gondolom, hogy az emlékek tárolására egyetlen jó hely az ember fejében van. Amíg a fejemet széjjel nem verik, onnan nem veszik el ahogy megcsókoltuk egymást a boldogító igen után, ahogy feküdtünk a homokban, ahogy nyaltad a fagyit Júlia házánál Veronában és ahogy tekered a biciklit a szikrázó napsütésben, két méteres kaktuszok tövében.
Titokban azért reménykedek benne, hogy csak meglesz az az elveszett fiók és talán van valaki, aki le tudja menteni a tönkrement NAS-ról az adatokat.
Addig meg majd visszagondolok. A gondolat szabad. Még...